Solucan Gübresi İle Daha Sağlıklı Daha Doğal Ürünler Nasıl Yetiştirilir ?


Zirai üretim de gübre kullanımı kaçınılmazdır. Kimi üreticiler, organik üretim yerine kimyasal üretimi tercih ederek çok geniş alanlarda paketli kimyasal gübrelerin kullanırlar. Bu üretim tipi, 80'li yılların başından günümüze kadar hemen her ülke tarafından benimsenmiş yöntemdir.

Ancak, 21. Yüzyılda kanser başta olmak üzere bazı sağlık sorunlarının artış göstermesi ve zirai ürünlerin niteliklerinin ciddi şekilde düşmesi neticesinde, bilim insanları tarafından bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar, insanoğlunun temel besin maddelerinden olan zirai ürünlerin artık yeterli niteliklere sahip olmadığını ortaya koymaktadır. 

Örneğin; Organik olarak üretilen domates ile kimyasal yöntemler kullanılarak üretilen domates arasında nitelik bakımından çok ciddi farklar söz konusudur. Her ne kadar organik domates üretmek kimyasal ürün kullanarak domates üretmekten daha zor olsa da artık insanlık bu üretimi tipini tercih etmek durumundadır.


Solucan Gübresi İle Daha Sağlıklı Daha Doğal Ürünler Nasıl Yetiştirilir ?

Neden Organik Tarım Yapılmalıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kimyasal yöntemlerle üretilen zirai ürünler nitelik bakımından zayıftır. Meyve sebze ve diğer zirai ürünlerin vitamin değerlerinin ölçümünde dayı bu unsur ciddi bir göstergedir. Kimyasal gübrelerle beslenen elmanın veya domatesin görüntü itibariyle bileşenlerinin, yani beşik değerlerinin yüksek olması beklenir. Oysa Durum tam tersidir. Şekil bakımından hiç çekici olmasa da organik olarak yetiştirilmiş herhangi bir zirai ürün kimyasal yöntemlerle yetiştirmiş odunlardan çok daha besleyici ve lezzetlidir.

Ayrıca organik ürünlerin sağlık sorunlarına yol açma durumu da söz konusu değildir.


Organik Tarım Pahalı Mıdır?

Evet. Günümüz şartlarında organik tarım pahalıdır. Özellikle mevcut üretim stratejilerini tamamen kimyasal üretim üzerine kurulmuş olan Çiftçiler için organik tarım ilk bakışta pahalı gibi görünebilir. Oysa uzun vadede elde edilecek ürünün nitelik ve nicelikleri, bilhassa Solucan Gübresi  kullanılması durumunda marjinal biçimde artacaktır. 

Solucan gübresinin besin değerleri ve ortaya koyduğu etkiler hiçbir kimyasal yöntemle gerçekleştirilememektedir. Bazı uygulamalar nicelik olarak yakın değerleri ulaşılmasını sağlıyor olsa da ürün nitelikleri hiçbir şekilde organik ürünlere yakın dahil olamamaktadır.

Bu nedenle üretimi pahalı olsa da,  organik ürünlerin birim satış fiyatları da pahalı olacağından solucan gübresi ile Üretim yapmak aslında pahalı değildir. 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı  kullanılarak elde edilen katı solucan gübresi tüm zirai ürünlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. Kişi tarafından talep edilmesi halinde Sıvı Solucan Gübresi de kullanılabilmekte, raf ömrü daha uzun olan bu gübre türü tüketiciye ulaştırılan bilmektedir. 

Rivasol tarafından üretilen Solucan Gübresi ürünleri ve gübre üreticileri için canlı solucan ihtiyaçları sitemizdeki ürünler bölümünden inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz.


Solucan Gübresi Satın Al

Tarım Arazilerinde Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan Gübresi Kullananlar

Sıvı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Hangi Solucan Gübresi

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı

Katı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Avantajları Ve Bilinmesi Gerekenler