Menü
Menü
Sepetiniz

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı Nelerdir ?

 

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı Nedir ?

Organik Tarım, Son Yılların Yükselen Değeridir. Zira Tarımsal Üretimde Mevcut Şartlar Altında Yeterli Ürün Toplanıyor Olsa Da Ürün Nitelikleri İnsan Sağlığı İçin Çoğu Zaman Uygun Kabul Edilmemektedir. Genetiği Değiştirilmiş Bitkiler, Zirai Mücadele İlaçları, Hormon Tipi Katkılar Ve Kimyasal Gübrelerin Kullanımı Sonucunda Tarım Ürünleri Hem İçerik Bakımından Yetersiz Hale Gelmiş, Hem De İnsan Sağlığını Tehdit Etmeye Başlamıştır.

Bir Çok Avrupa Ülkesinde Genetiği Değiştirilmiş Tohumlardan Elde Edilen Tarımsal Ürünler Tezgâhlarda Yer Bulamamakta Ve Organik Tarım Öncelikli Olarak Tercih Edilmektedir. Keza Amerika Birleşik Devletleri'nde De Aynı Uygulamalar Sürmektedir.

Buradan Da Anlayacağımız Gibi Kimyasal Gübre Sağlıklı Sonuçlar Elde Edilmesini Sağlamaz. Elde Edilen Ürün Nicelik Bakımından Beklenen Seviyede Olsa Da, Ürün Nitelikleri Olması Gerekenin Oldukça Altında Gerçekleşir.

Batı Ülkeleri Hızla Kimyasal Tarımdan Uzaklaşmakta Ve Tüm Üretimlerini Geleneksel Yöntemlerle Yani Organik Gübrelerle Karşılamak İçin Harekete Geçmiş Durumdadır.

Kimyasal Gübre Nedir?

Kimyasal Gübre Nedir?

Kimyasal Gübre; Organik Gübrenin İçerisindeki Bileşenlerin Doğal Olmayan Yollarla Bir Araya Getirilip Paketlenmesi Yöntemidir. Oldukça Pratik Görülen Yöntem, Her Ne Kadar Çiftçinin İşini Kolaylaştırıyor Gibi Görünse De İçerisindeki Kimyasallar Nedeniyle Hem Üründe Hem De Toprakta Kalıcı Hasarlara Neden Olmaktadır.

Pek Çok Bilimsel Teze Göre; Doğanın Kendi Dinamikleri İçerisinde Oluşturduğu Düzeni Yapay Olarak Taklit Edebilmek Mümkün Değildir. Tabii Bu Tezin Aksi Yönünde Kimyasal Gübre Üretimleri Geçmişte Oldukça Yoğun Biçimde Gerçekleşmekteydi. Hatta Kimyasal Gübre Üreticileri, Mevcut Talebin Organik Olarak Karşılanamayacağını Hala İddia Etmektedir.

Oysa Kimyasal Gübre; Doğal Bir Sürecin Sonucu Değildir. Net Kanıtları Sınırlı Olarak Gösterilebilir Olsa Da, Kimyevi Yöntemlerle Geliştirilen Bitkilerin İnsanlar Tarafından Tüketilmesinin Sağlık Üzerinde Ciddi Etkileri Olduğu İddia Edilmektedir. Bunun Yanında, Organik Yöntemlerle Üretilen Tüm Bitkilerin Besin Değerleri Bakımından Kimyevi Yöntemlerle Üretilen Bitkilere Göre Oldukça Nitelikli Oldukları Kesin Olarak Saptanmıştır.

Kimi Bilim Çevreleri, Kimyasal Yöntemlerle Elde Edilen Ürünlerin, Kanser Gibi Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olduğunu İddia Etmektedir. Bu Yönde Yapılan Araştırmalar Bu İddiaları Desteklediğinden Olacaktır Ki, Gelişmiş Ülkeler Artık Kimyasal Gübre Kullanımının Terk Etmektedir.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan Gübresi Nedir?

 Gübre; Geleneksel Anlamda Sindirilmiş Tüm Organik Atıkları İfade Eder.

 Yani Başta Besi Hayvanlarının Dışkıları Olmak Üzere, Benzer Doğal Proseslerden Geçmiş Tüm Atıklar Esasen Gübredir.

 Ancak Elbette Evsel Atıklar, Kimyasal Atıklar, Petrokimya Ürünleri Atıkları Ve Endüstriyel Diğer Atıklar Gübre Olarak Tanımlanamaz.

 Kabaca Gübrenin, Belli Başlı Hayvanların Dışkısı Olduğu Şeklinde Bir Tanımlama Doğru Olacaktır. Tabii Solucan Gübresi, Farklı Bir Gübre Türüdür.

 Hayvanlar Tarafından Üretilen Dışkı Solucanlar Tarafından Bir Kez Daha İşlemden Geçirilerek Çok Daha Verimli Hale Getirilir.

 Normal Koşullarda Gübre Olamayacak Bazı Bileşenler De Solucan Gübresi Üretiminde Mama Olarak Kullanılarak Tekrar Doğaya Kazandırılabilir.

 Solucan Gübresi Üretiminde Kırmızı Kaliforniya Solucanı İsmi Verilen Bir Tür Kullanılır.

 Bu Solucan Türü Çok Hızlı Üreye Bilmekte Ve Ciddi Miktarlarda Gübre Üretebilmektedir.

 Doğadaki Koşullarına En Uygun Şartlar Altında Yetiştirilen Solucanların, Tamamen Organik Besinlerle Beslenerek Ürettiği Dışkıya Katı Solucan Gübresi Denir.

Solucan Tarafından Tüketilmeden Öncekine Katbekat Daha Nitelikli Bir Ürün Olan Solucan Gübresi, Sıvı Solucan Gübresi Olarak Da Tüketicilere SunulmaktadırSolucan Gübresi Satın Al

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan Gübresi Kullananlar

Sıvı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Hangi Solucan Gübresi

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Katı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Avantajları