Menü
Menü
Sepetiniz

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir ?

 

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları Nelerdir ?

√ Gübre, pek çoğumuz tarafından hayvansal atık olarak bilinir. Aslında bu bilgi yanlış değildir. Fakat Toprağın doğal döngüsü, yalnızca bu bileşenlerle olmaz. Düşünelim ki doğada kendi kendine ciddi Boyutlara ulaşmış ormanlar vardır. Bu ormanları hiç kimse kimyasal gübre atmaz ve hatta organik gübre ihtiyacı da söz konusu olmaz.

√ Ormanın kendi aurasında yaşayan hayvanlar tarafından bırakılan dışkıları doğrudan dönüştürme kabiliyeti vardır. Elbette burada bazı canlıları da ihtiyaç olacaktır.

√ Dışkının ilk formu ile gübre olarak kullanılabilmesi mümkün değildir. Gübrenin belli bir miktar fermente olması, eklem bacaklılar ve mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılması için bekletilmesi gerekir. Bundan sonraki süreç toprak altındaki ayrıştırıcılar tarafından gübrenin iyileştirilmesidir. İşte bu noktada solucanlar devreye girer.

√ Kimilerimiz için ürkütücü bir canlı olsa da, solucan doğadaki bu dengenin sürebilmesi için en gerekli canlılardan bir tanesidir. Tabii gerçekleştirmekte olduğumu zirai faaliyetlerde toprağın bu şekilde kendi kendine nitelikli hale gelmesinin bekleyemeyiz.

Bu nedenle Katı Solucan Gübresi veya Sıvı Solucan Gübresi kullanarak zirai üretim alanlarının sahip olmadığı nitelikleri onlara kazandırmamız gereklidir.

Solucan Gübresinin Farkı Nedir ?

Solucan Gübresinin Farkı Nedir ?

√ Solucanlar organik atıklar ve hayvan dışkılarını sindirirken bu ürünlerin içerisinde bulunan zararlı bileşenleri temizler. Bununla birlikte solucan dışkısının pH değeri bitkiler için mükemmel olarak tanımlanır.

√ Hayvansal gübrenin doğrudan toprağı atılması durumunda, gübrenin içerisindeki bileşenlerin ayrışmayacağı gibi solucanların sağlayacağı ekstra faydalardan elde edilemeyecektir.

√ Solucanın sindirim sisteminde yer alan bazı enzimler, bu ürünün niteliklerini çok ciddi şekilde yükseltir. Sonuç olarak tamamen organik ve verimli üretim Solucan Gübresi ile mümkün olabilmektedir.

√  Solucan Gübresi topraktaki Organik Madde Miktarını arttırdığı için bitkilerin kökleri besin elementlerini toprakta alımı kolaylaşır ve bitkilerin hastalıklara karşı dirençlerini arttırır.  Solucan Gübresi yavaş salınımlı bir gübredir. Bu yüzden Bitkilerin besin maddelerini bitkilerin ihtiyaç duyduğu uzun süre boyunca sebzelerin, ağaçların beslenmesini sağlamaktadır. Gübrenin içindeki micro ve macro besin elementleri bitkiler tarafından okadar hızlı emilir. 

Solucan Gübresinin Faydaları Nedir? Solucan Gübresi Faydaları Nelerdir?


Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ?

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ?

√ Solucan gübresi üretebilmek için solucanların doğal hayatlarında yaşadıkları ortama eş bir ortam oluşturur ve sindirmeleri için bu ortamda organik atıklarla bir araya gelmeleri sağlanır.

√ Solucanlar çok hızlı üreyebilen ve sindirim sistemleri çok hızlı çalışan canlılardır. Oluşturulan ortamda belli miktarda solucan bir süre sonra bir koloniye dönüşür ve uygun şartlar altında sayıları gitgide artar.

√ Bu sayede başlangıçta elde edilen üretim miktarı ile örneğin bir sene sonra elde edilecek üretim miktarı arasında ciddi farklar ortaya çıkar.

√ Solucan gübresi üretiminde en çok tercih edilen solucan türü Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak kabul edilir. Hızlı üreyen, yaşam alanını terk etmeyen ve yüksek miktarlarda gübre üretebilen bu solucan türü ülkemizdeki solucan üretim tesislerinin neredeyse tamamında kullanılır.Normal koşullarda hayvandan alınan ilk ürün Katı Solucan Gübresi, sıvı forma dönüştürülmüş ürün ise Sıvı Solucan Gübresidir.
2 gübre türü de tamamen Organik ve denk bileşenlere sahiptir.

SOLUCAN GÜBRESİ FAYDALARI

Solucan Gübresinin Faydaları Nedir?

√ Solucan gübresinin ilk faydası ürün niteliklerini ve niceliğini artırması dır.

√ Kimyasal gübrelere göre en az onlar kadar verimli olmakla birlikte solucan gübresi ürünün kalitesini yükseltir.

√ Solucan gübresi, toprağa hiçbir zarar vermez Bilakis toprağın niteliklerini de kalıcı olarak artırır.

√ Toprakta bulunması gereken mikroorganizmaların artmasına ve dolayısıyla toprağın verimli hale gelmesine yardımcı olur.

√ Solucan gübresi, bitkinin hastalıklara ve iklim koşullarına karşı mukavemetini artırır.

√ Solucan gübresi kullanılması durumunda pek çok zirai hastalık çok daha kolay bertaraf edilebilir.
Solucan Gübresi Satın Al

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan Gübresi Kullananlar

Sıvı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Hangi Solucan Gübresi

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı

Katı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Avantajları