Katı Solucan Gübresi Kullanımı, Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi yani katı haldeki Solucan Gübresi, Sıvı Solucan Gübresine göre değişik şekilde kullanılır. Sıvı solucan gübresinde püskürtme ve damlatma yöntemi kullanılarak tohumlanma ve ardından olgunlaşma döneminde Katı Solucan Gübresi kullanımı söz konusu olacaktır.

Bu özellikleri neticesinde yer verilecek olunursa katı solucan gübresinin karşımıza çıkan nitelik olarak yer almaya devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir. Bu özellikleri ışığında yer verildiği zaman her halükarda katı solucan gübresinin önem teşkil ettiği ortada duran nitelik olarak yer alacaktır.

Katı Solucan Gübresinin İçeriği

Katı Solucan Gübresinin İçeriği

Katı solucan gübresinin içerisinde bol miktarda kalsiyum, potasyum ve enzim yer alır.

Bunun yanı sıra mikroorganizma bakımından son derece gelişmiş olması dolayısıyla değerlendirildiği zaman gerçekten de önde gelen nitelik olarak katı solucan gübresi şeklinde ortaya çıkar.

Bu özelliklerinin yanı sıra yer verildiği zaman yine bir diğer nokta olarak katı solucan gübresi Azot, Aminoasit ve Fülvik Asitler yönünden de son derece zengindir.

Bu özelliği sayesinde hem toprağın organik yapısını korur hem de organik tarım ürünlerinin yetişmesini %100 mümkün kılar.

Katı Solucan Gübresinin Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresinin Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresi için fide, yetişme ve de tohum sonrası dönem olarak üç farklı dönemde kullanım aşaması görülür.

Fide döneminde toprağa bir avuç kadar serpmek yeterlidir.

Bunun yanı sıra doğrudan toprağın tabanına serpme yöntemiyle organik yapının bozulmaksızın ve yabani ot bitmeden gerçekten de etki etmesi amaçlanır.

Yetişme dönemiyle birlikte 1 dekarlık araziler için 50 veya 60 kg tüketilmesi ideal olarak kabul edilmektedir.

Bu tohum sonrası kullanım için de önerilen ideal boyutu bir arada tutar.

Ortada duran tüm bu özelliklerinden hareket edilecek olunursa katı solucan gübresinin kullanım şekliyle her halükarda rahatlıkla kullanım imkanına yer verdiğini dile getirmemiz gerekir.

Katı Solucan Gübresinin Kullanım Miktarları

Katı Solucan Gübresinin Kullanım Miktarları

Katı Solucan Gübresi her bir bitki için ayrı ayrı kullanım miktarına sahiptir.

  • Tarla bitkilerinde : Domates, biber, salatalık, soğan, sarımsak, maydanoz gibi tarla bitkileri için fide, tohum ve hazırlık döneminde 1000 m² alana 150 kg olarak uygulanması ideal kabul edilir.
  • Baklagillerde : Kuru fasulye, kırmızı mercimek, barbunya, bezelye, yulaf, çavdar, nohut, yeşil mercimek, bamya gibi baklagiller için yine 1000 m² alan için 120 kg ideal katı solucan gübresi tercih edilmesi gerekiyor.
  • Turunçgillerde : Tropikal iklim bölgelerinin meyveleri mandalina, portakal, greyfurt, armut, muz gibi meyveler için fide dönemi için fide çukuruna 4 kg; ağaçlama döneminde 3-4 kg; yetişme döneminde 5 kg olarak hesaplanmıştır.
  • Süs bitkilerinde : Çim için 2 - 3 kg arasında 10 m² için ideal olarak karşımıza çıkmaktadır. Saksıda yetişen süs bitkileri için ekim ve dikim öncesi toprağı karıştırmak suretiyle edinilir. Bunun yanı sıra ekim ve dikim sonrasında saksıyı bir santimetre kaplayacak şekilde katı solucan gübresi uygulanması gerekir.

Burada yer alan 1000 m² = 1 dekarlık alana denk düşmektedir.

Bu özellikler dikkate alınacak olunursa katı solucan gübresinin nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin olarak her açıdan ideal olarak bu özellikleri kendini gösterir.

Siz de tüm bu özellikleri açısından yer verildiği zaman son derece profesyonel bir şekilde en iyi koşullarda solucan gübresinden yararlanma imkanını gerçekten de elde edeceksiniz.

Tüm bu özellikleri çerçevesinde yer verildiği zaman önem teşkil eden nitelik olarak karşımızdaki yerini korumaya devam ettiğini kesinlikle ele almamız gerekecektir.

Ortada duran tüm bu yönleri esas alınarak her halükarda son derece kullanışlı yanlarıyla karşımıza çıktığını ele almamız gerekecektir. 


Solucan Gübresi Satın Al

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan Gübresi Kullananlar

Sıvı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Hangi Solucan Gübresi

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı


>