Menü
Menü
Sepetiniz

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Organik Solucan Gübresi, solucanların organik materyali sindirip dışkıladığı doğal bir gübredir.

Hiçbir canlı mutlu oldukları ortamı bırakarak oradan uzaklaşmazlar. Solucanlarımız, sessiz, sakin bir ortamda, doğru beslendikleri sürece bakımı yapılan alanda içinde sakin bir hayat sürerler. Siz onları görmeye çalışmadıkça onların bulundukları ortamdan pek dışarı çıkma eğilimleri yoktur. Eğer solucanlarınız solucan evlerinden uzaklaşıyorlarsa bir besleme veya ortam problemi vardır demektir. Uygulamalarınızı yeniden gözden geçirerek kuralları uygulamaya çalışmak gerekir. Ayrıca çıkan solucanlar en fazla 50 cm uzaklaşabilirler. Ve ne yazık ki orada da ölürler. Ölen solucanları kutunun içine tekrar koyabilirsiniz.

Taze Büyükbaş hayvan gübresi yığını en az 2 m boyunda olup 3 gün Aralıklarla 7 kez karıştırılarak havalandırılması sağlanır. Havalandırılması sağlanan gübre 10 gün aktarılmadan dinlendirilmeye bırakılır. Dinlendirilmiş gübre rengi koyulaşmış, kokusundan arınmış ve Ph:7 ve üzeri özelliklere ulaştığında solucanlara mama (yem) olarak verilmeye hazır hale gelmiştir. Yem kalitesi solucan yetiştirilmesinde en önemli etkendir. Yemi gübrenin içindeki mikroorganizmalar meydana getirmektedir. Yem için kullanacağınız atıkları mümkün olduğunca küçük parçalara bölerek hazırlayınız. Yeni bir tür atıkla çalışmak isterseniz solucanların yetişkinleri çoğunlukla yeme alışamaz ve ölürler. Gençler ise kolay adapte olurlar ve larva çıkarmaya başlarlar. Yeni yeme (mamaya) adaptasyon süreci 1-2 ay arasında değişebilir. Yeni yemi verirken sistemin tamamen üzerine değil bir kenarına verip solucanların geçiş yapıp yapmayacakları gözlemlenmelidir.

Solucanlar yemeği çok severler ve zamanlarının çoğunu da yiyerek geçirirler. Sizin gibi solucanların da sevdiği ve sevmediği yiyecekler vardır. O zaman Solucanları neyle beslemeli ve neyleri solucan kabımızdan koymaktan kaçınmalıyız? Kompost hazırlamak için, sebze ve meyveler tercih edeceklerimizdendir. Solucanlar aşağıdakilerden herhangi birini yiyeceklerdir. Kabak Mısır koçanı yaprakları Muz kabukları Çay posası Yumurta kabukları Ka