Menü
Sepetiniz

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Nedir?

√ Gübre hayvan dışkısından elde edilen organik bileşiktir. Ancak hayvanlardan elde edilen ham dışkının gübre olarak kullanılması için bazı süreçlerden geçmesi gerekir. Fermantasyon sürecinden sonra ayrışması gereken hayvansal dışkının, bu süreçten önce doğrudan bitkilere verilmesi, beklenen sonuçlara ulaşılması için yeterli olmayabilir.

√ Solucan Gübresi, hayvansal gübrenin bu ayrışma ihtiyacının karşılanmış halidir ve ciddi bir tarımsal fayda sağladığı bilinir. Solucanlar, hayvansal dışkı ile birlikte solucan maması olarak tanımlanan besinleri tüketir ve işlenmiş yüksek nitelikli gübre üretir.

√ Katı Solucan Gübresi olarak tanıdığımız bu ürün, solucanlar tarafından üretilen özel enzimlerle sindirilir ve faydalı bileşenler bakımından oldukça efektiftir. Bitkilerin beslenmesi ve gelişiminin yanı sıra bu işlemden geçmiş gübrenin bitki hastalıklarına karşı mukavemeti de yükselttiği bilimsel veriler içerisinde yer alır.

√ Nasıl ki, insan yaşamı için organik beslenme büyük bir anlam ifade ediyorsa, bitkilerin de organik besinlerle gelişmeleri oldukça önemlidir. Kimyasal tarımın uygulanmaya başladığı dönemlerden itibaren topraklarımızdaki canlı çeşitliliği ciddi şekilde azalmış olduğundan, kimyasal tarımı terk ettikten sonra da uzunca bir süre topraklarımızın gübreyi kendiliğinden işleyebilir hale gelmesi beklenmemektedir.

√ Kaldı ki, solucan gübresi üretiminde kullanıldığı kadar yoğun bir solucan yaşamı geniş arazilerde mümkün değildir. Bu nedenle, organik tarımda Katı Solucan Gübresi ve Sıvı Solucan Gübresi kullanımı devam etmek durumundadır.

√ Kırmızı Kaliforniya Solucanları, özel ortamlarda üretilen organik Solucan Gübresi; çok geniş alanlarda gerçekleştirilen tarımsal faaliyetler de kullanılabilir ve kimyasal gübrenin sağladığı faydanın çok daha üzerinde bir faydası sağlamakla birlikte tamamen organik ürün elde edilmesinin anahtarıdır.


Solucan Gübresi

Solucan gübresi üretimi çok fazla sermaye gerektirmeyen bir iştir, daha fazla personele ihtiyaç duymaz ve kürek tutabilecek herkes eğitimden sonra yapabilir. Ülke ekonomisine ve çevre yaşamına değer katarak, aynı zamanda kimyasal gübrelerin toprağa vereceği zararı da minimize eder.


Üretimde Gerekli Unsurlar

Tesisin karlı aşaması için ihtiyaç duyulan şey çok önemlidir. İlk adım elektrik ve su ile 4x10 m2 büyüklüğünde bir alan, 7 m2'lik bir reaktör ve üretime başlamak için bir kez satın alınacak yaklaşık 150.000 Kızıl Kaliforniya Solucanı. Beş aylık sabrın ve sıkı çalışmanın ardından, ayda 1 ton solucan gübresi (solucan humusu) üretebilirsiniz.


Solucan Gübre Avantajları

Solucan gübresi oluşumu her türlü atığın (yağlı, asitli ve acı atıklar hariç) enzimlerin solucanların sindirim sisteminden geçmesi gerçeğinden oluşur. Sonuç olarak, solucan gübresi toprak için ihtiyaç duyulan birçok temel mineral içerir. Bu, bitkilerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde ihtiyaç duyduğu temel gıdaları toplayabilen, yararlı bakteri ve minerallerle dolu, en doğal haliyle toprağın aromasına sahip devasa bir doğal gübredir. Böylece, doğal olarak sağlıklı bir şekilde yetiştirilen sebzeler sağlıklı yiyecekler almamızı sağlar. Organik gübre üretimimizde kullanmak için bu gübre de sunuyoruz.


Biohumus Ve Solucan Gübresi

Solucan gübresi (vermicompost), bozulmuş sebzelerin veya yiyecek atıklarının, yatak takımlarının ve vermikastın bir karışımını oluşturmak için çeşitli kırmızı solucanlar, genellikle kırmızı kunduz, solucan ve diğer solucanlar kullanan kompostlama işleminin bir ürünüdür.

Vermikast (solucan dökümü, solucan humusu, solucan gübresi veya solucan dışkıları) organik maddenin solucanlardan ayrışmasının son ürünüdür. Bu dökümlerin, kirletmeden önce organik malzemelere göre daha düşük seviyede kirlenme ve organik maddelere göre daha yüksek bir besin doygunluğuna sahip olduğu gösterilmiştir.

Vermikompost, lağım çamurunu arıtmak için de kullanılabilir. Ek olarak, bir işlem değişikliği, atık maddeleri organik maddeler, patojenler ve oksijen ihtiyacını atık sudan veya doğrudan eaude toiletinden uzaklaştırmak için kullanılan vermifiltrasyondur.


Solucan Gübrelemek İçin Kullanılan En İyi Solucan Türleri

Solucan gübresi en iyi kırmızı Kaliforniya solucanlarından elde edilir, bu tip toprağa yerleşmek için çözünmüş bir ortamı tercih eder, korunması çok kolaydır. Organik madde ile beslenen bitki atığı, kompozisyon ve solucanlar, normal solucanlardan daha zengin küfler üretir. Bahçenin topraklarında kırmızı solucanlar yoktur, çözünmüş madde, çürüme yerleri ve diğer organik ortamlarda kırmızı solucanlar görülür, ancak asıl sorun onların tanımlanmasıdır. 

Solucan ve solucan pislik tenekeleri kokmaz, bu yüzden solucanları tüm yıl boyunca iç mekanlarda saklayabilirsiniz. Bu solucan çiftliği, mutfak atıklarını geri dönüştürmenin ve çocuklarınızı eğlendirmenin çok etkili bir yoludur. Doğru yöntemi ve doğru tür solucanı seçip bunları doğru beslerseniz, bahçeniz için yeterince solucan gübresi elde edersiniz.

Solucanı atmak için hangi tür solucanların kullanıldığını bilmek faydalıdır. Solucan gübresi işinde başarılı olmak için, herhangi bir solucan türü için neyin gerekli olduğunu bilmeniz gerekir. Yaklaşık 4.400 farklı solucan türü tespit edilmiştir. Hayvanlar sınıflamasına göre sınıflara, cinslere ve türlere göre gruplandırılırlar. Bu sınıflandırmalar, vücut rengi, şekli, büyüklüğü ve toprak boşlukları ve yiyecek tercihleri ​​gibi çevresel fonksiyonlar gibi fiziksel özellikler dikkate alınarak yapılmıştır.

Solucanlar, atık ürünleri yerler ve bunları sindirim sisteminden geçirirler. Dışkı olarak ürettikleri bu ürünün hammaddesi hiçbir ücrete tabi değildir. Sebzeler, meyveler, sığır gübresi ve artık yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. Bunu ciddiye alacaksanız, güvendiğiniz biri size bu işi söyleyecektir ve güvendiğiniz kişi doğru sistemde çalışmalıdır.


Solucan Gübresi

Bu nedenle, sistemdeki diğer canlıların tüketiminden kaynaklanan nihai ürün sadece kurtçuk dışkıları değil, aynı zamanda diğer çözünmüş maddeleri de içerir. Bu nedenle, bu üretim formunda elde edilen gübre, solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost olarak adlandırılır. Omkompost: Solucan olmayanların ayrışmasını belirtmek için kullanılır; Bu nedenle, birlikte oldukları maddeye vermikompost denir. En çok ihtiyaç duyulan eklentilerden biridir. Üretimde olmazsa olmaz denilen gübredir.


Sıvı Solucan Gübresi

Bu ürün, çeşitli teknolojiler kullanılarak elde edilmiş, uzun raf ömrüne sahip ve doğru yöntemler kullanılarak elde edilirse bitkiler için gerekli tüm besin maddelerini içeren, sabit içerikli bir üründür.

Karmaşıklık ve üretim teknolojisi eksikliği ve ürün kalitesi nedeniyle, katı gübrelerden daha pahalı olabilir. Bakteri dorsal durumda katı solucan gübresi içerisinde tutmak için, raf ömrü artar, çünkü sıvı gübreye dönüştürüldüğünde çeşitli koruyucu maddelere eklenir.

Yeni nesil, Yoğunlaştırılmış Rivasol ® Sıvı Solucan Gübresi, 1. kalite Rivasol ® Solucan Humusunun, hidrokavitasyon teknolojisi yardımı ile moleküler düzeyde parçalanarak sıvılaştırılması ile elde edilir. Herhangi bir koruyucu madde İçermez. Rivasol ® Sıvı Solucan Gübresi'nin raf ömrü üretim tarihinden itibaren 1 yıldır.


Vermikompost Suyu

Bu kavram, suya batırılarak humus havalandırılarak sağlanan sıvı gübrelere karşılık gelir. Bu çay saf kurt gübresinin yanı sıra diğer canlılar tarafından ayrıştırılan ve tamamen ayrıştırılmayan maddeleri de içerir, bu nedenle ürün derhal kullanılmalıdır.


Sızıntı Suyu 

Bu en çok konuşulan ve kafa karıştıran tanımdır. Bazı insanlar vermicompost üretiminde bu sıvı gübre kullanılır derler. Ancak bu yanlış bir söylem olacaktır. Bu ürünün adı sadece sızıntıdır.


Solucan Suyu 

Bu ürün solucan humusuna benzeyen bir şekilde üretilen sıvı bir gübredir, ancak farklı bir üründür. Bu ürün, faydalı besinlere değil solucanlardan saman sıvısı almaya dayanmaktadır. Uygulamada, esas olarak bir yaprak gübresi olarak ve bir bitki baskılayıcı olarak kullanılır. Bu yöntem genellikle en az kullanılan ve en az bilinen yöntemdir. Oluşan ürün daha uzun raf ömrüne sahiptir, çünkü solucan humusu üretiminde olduğu gibi havalandırma yapılmaz. Kullanımı daha güvenlidir.


Solucan Gübrelerinin Tarımda Kullanımı Ve Sağladığı Yararları

 • Solucan gübresi ile özellikle organik ürün ürünü konsepti ile, tarımsal üretimde giderek daha önemli hale gelen yaygın bir geçmişe ve yeni bir geçmişe sahiptir.
 • Solucan gübresi, bu bitkilerin üretiminde toprak verimliliğini artırmak için tarlalarda, serada, çiçekli ve süs bitkilerinde kullanılır.
 • Kısa sürede sonuç vererek bu, hem tarım alanını hem de zamanı korur, böylece üreticilerin bir anlamda emeklerini almasını sağlar.
 • Toprağın mikrobiyolojik zenginliğini geri kazandırır.
 • Toprağın su-hava dengesini iyileştirir, toprak parçacıklarının yapışmasını ve gözenekliliğini iyileştirir.
 • Çözünür minerallerin ve nemin daha iyi tutulması.
 • Sulama miktarını% 40 azaltır.
 • Toprağın rengini kararttığı için toprak sıcaklığını arttırır.
 • Bitkinin daha uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olmak için ek bir CO2 kaynağı oluşturur.
 • Bitki besin maddelerinin tedarikini ve doğal toprak verimliliğini arttırır.
 • Kimyasal gübre ve böcek ilacı kullanımının neden olduğu zararlı etkileri ortadan kaldırır.
 • Yeraltı ve yüzey su kaynaklarını, atmosferi ve toprağı kirletmez.
 • Doğal kurtların sayısını arttırır.
 • Her yıl ekim alanına farklı ürünler ekim yükümlülüğünü ve yükünü ortadan kaldırır.
 • Gerekli vitaminler, amino asitler, enzimler, hormonlar ve büyüme uyarıcılarla dengeli bir diyet sağlar.
 • Hastalıktan bağışıklığı arttırır.
 • Bu bitkilere, toprak stresine, zararlılara ve değişen iklim koşullarına direnç verir.
 • Tohum canlılığının hızlandırılması ve arttırılması, uyanmayı ve hızlı köklenmeyi iyileştirir.
 • Bu tesisin gelişimini hızlandırır ve ürün kalitesini iyileştirir.
 • Hızlı bir şekilde hastalıklı bir bitkiyi iyileştirin.
 • Zararlı maddeler ve patojenlerden zarar gören hücreleri hızla kurtarır ve geri kazandırır.
 • Ticari üretimde üretkenliği % 30 arttırır.

Solucan gübresinin yararlarını ve özelliklerini anlamak istiyorsak, bu başlıkları kısaca gözden geçirebiliriz. Ardından da üretime geçilmelidir.

20 Kg Organik Katı Solucan Gübresi 20 Kg Organik Katı Solucan Gübresi
Çok Satanlar Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -25 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-SG-033
Rivasol ® Organik Solucan Gübresi Nedir?√ Solucanların Beslenmesi İçin Hazırlanan Çeşitli Organik Atıkların Solucanların Sindirim Sisteminden Geçtikten Sonraki Dışkısına Solucan Gübresi Denmektedir.√ Bitki Gelişimi İçin Gerekli Olan Azot, Fosfor, Potasyum Gibi Macro Ve Micro Bitki Besin El..
59,90TRY 79,90TRY
Vergiler Hariç:59,31TRY
20 Litre Sıvı Solucan Gübresi - Rivasol ® 20 Litre Sıvı Solucan Gübresi - Rivasol ®
Çok Satanlar Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -17 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-SG-003
Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi 20 LitreTarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenle Kullanılabilir. Riv..
349,90TRY 420,00TRY
Vergiler Hariç:346,44TRY
5 Litre Sıvı Solucan Gübresi - Rivasol ® 5 Litre Sıvı Solucan Gübresi - Rivasol ®
Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -17 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-SG-002
Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi 5 LitreTarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenle Kullanılabilir.Rivasol ® %100 Organik S..
149,90TRY 179,90TRY
Vergiler Hariç:148,42TRY
1 Litre Sıvı Solucan Gübresi - Rivasol ® 1 Litre Sıvı Solucan Gübresi - Rivasol ®
Çok Satanlar Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -29 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-SG-001
Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi 1 LitreTarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenle Kullanılabilir.Rivasol ® %100 Organik S..
49,90TRY 69,90TRY
Vergiler Hariç:49,41TRY
20 litre Hümik Asit ve 5 litre Sıvı Solucan Gübresi Kombin 20 litre Hümik Asit ve 5 litre Sıvı Solucan Gübresi Kombin
Yeni Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -9 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-KB-005
5 Litre Rivasol ® %100 Organik Solucan Gübresi ve 20 Litre Hümik Asit Kombin Tarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenle Ku..
299,80TRY 329,80TRY
Vergiler Hariç:296,83TRY
20 litre Sıvı Solucan Gübresi ve 5 litre Hümik Asit Kombin
Yeni Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -11 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-KB-002
20 Litre Rivasol ® %100 Organik Solucan Gübresi ve 5 Litre Hümik Asit Kombin Tarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenle Ku..
389,80TRY 439,80TRY
Vergiler Hariç:385,94TRY
20 litre Sıvı Solucan Gübresi ve 20 litre Hümik Asit Kombin 20 litre Sıvı Solucan Gübresi ve 20 litre Hümik Asit Kombin
Yeni Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -18 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-KB-001
20 litre Rivasol ® %100 Organik Solucan Gübresi ve 20 litre Hümik Asit Kombin Tarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenle K..
448,89TRY 550,00TRY
Vergiler Hariç:444,45TRY
5 litre Hümik Asit ve 1 litre Sıvı Solucan Gübresi Kombin 5 litre Hümik Asit ve 1 litre Sıvı Solucan Gübresi Kombin
Yeni Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -17 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-KB-006
1 litre Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi ve 5 litre Hümik Asit Kombin Tarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenl..
99,90TRY 119,80TRY
Vergiler Hariç:98,91TRY
5 litre Sıvı Solucan Gübresi ve 1 litre Hümik Asit Kombin 5 litre Sıvı Solucan Gübresi ve 1 litre Hümik Asit Kombin
Yeni Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -11 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-KB-004
5 litre Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi ve 1 litre Hümik Asit Kombin Tarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenl..
164,90TRY 184,80TRY
Vergiler Hariç:163,27TRY
5 litre Sıvı Solucan Gübresi ve 5 litre Hümik Asit Kombin 5 litre Sıvı Solucan Gübresi ve 5 litre Hümik Asit Kombin
Yeni Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -9 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-KB-003
5 litre Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresi ve 5 litre Hümik Asit Kombin Tarla, Sera, Bahçe Bitkileriniz Ve Çim İçin Besleyici Ve Güçlendirici Rivasol ® %100 Organik Sıvı Solucan Gübresini Tüm Sulama Sistemlerinde Kullanima Uygundur, Bitkilerin Tüm Gelişim Dönemlerinde Güvenl..
199,90TRY 219,80TRY
Vergiler Hariç:197,92TRY
1 Kg Doğal Solucan Gübresi Doğa Dostu Kraft Paket 1 Kg Doğal Solucan Gübresi Doğa Dostu Kraft Paket
Yerli Üretim Ücretsiz Kargo -15 %
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-SG-028
Rivasol ® Organik Solucan Gübresi Nedir?√ Solucanların Beslenmesi İçin Hazırlanan Çeşitli Organik Atıkların Solucanların Sindirim Sisteminden Geçtikten Sonraki Dışkısına Solucan Gübresi Denmektedir.√ Bitki Gelişimi İçin Gerekli Olan Azot, Fosfor, Potasyum Gibi Macro Ve Micro Bitki Besin El..
10,00TRY 11,77TRY
Vergiler Hariç:9,90TRY
1 Ton Organik Katı Solucan Gübresi 1 Ton Organik Katı Solucan Gübresi
Yerli Üretim Ücretsiz Kargo
Marka: Rivasol ® Model: H-RIVASOL-SG-034
Rivasol ® Organik Solucan Gübresi Nedir?√ Solucanların Beslenmesi İçin Hazırlanan Çeşitli Organik Atıkların Solucanların Sindirim Sisteminden Geçtikten Sonraki Dışkısına Solucan Gübresi Denmektedir.√ Bitki Gelişimi İçin Gerekli Olan Azot, Fosfor, Potasyum Gibi Macro Ve Micro Bitki Besin El..
3.030,00TRY
Vergiler Hariç:3.000,00TRY
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 17 (2 Sayfa)
Solucan, Gübresi, solucan gübresi
Çerez Kullanımı
Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.