Ziraat Mühendisi ve Rivasol Doğal Solucan Gübresi İşletmesi sahibi Havva Çelik, Keşan’da solucan gübresinin satışına yeni başlandığını ve zaman içerisinde kullanımının artacağının kaydetti.


“Solucan gübresi işine küçük bir bütçeyle başladık”


Ziraat Mühendisi olmasından ötürü solucan gübresinin tarımsal üretimde faydalı olduğunu belirten Çelik, “Keşan’da solucan gübresi satan tek resmi işletmelerden biriyiz. 2015 yılında, bu sektöre adım attığımızda, ‘bu tür işler çok fazla bilinmiyor, başarılı olmak zordur.’ şeklinde eleştiriler yapıldı. Ancak, insan öncelikle başarılı olacağına kendisi inanmalı. İnsan kendisine güvenirse ve inanırsa, başarılı olunamayacak hiçbir şey yoktur. Bu işe küçük bir bütçeyle başladık ve bugün işimizi büyüterek, yolumuza devam ediyoruz. Solucan gübresinin tarımsal faaliyetlerde ne kadar faydalı olduğunu insanlara yavaş yavaş anlattık ve anlatmaya da devam ediyoruz. Yeni bir işe girecek genç arkadaşlarımız, girişimcilik ruhunu ön plana çıkarmalılar ve hiçbir zaman pes etmemeliler. Kendilerini işlerinde sürekli yenileyerek, doğru bildikleri yolda ilerlemeye devam etmeliler. O zaman gerçek başarıya ulaşacaklardır.” şeklinde konuştu.


“Bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişimi sağlar”


Solucan gübresi hakkında da, bilgilendirmede bulunan Havva Çelik, “70 yılı aşkın bir süredir başta ABD olmak üzere, Avrupa’da ve dünyanın birçok gelişmiş tarım ülkesinde her tür meyve, sebze, ağaç ve bitki türlerinin yetiştirilmesinde yaygın olarak, kullanılmakta olan organik bir gübredir. Solucan gübresi, fermente edilmiş ahır gübresi ve bitkisel atıkla beslenen solucanların dışkısından elde edilir.


Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, fosfat bakterileri, mikoriza mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları, aminoasitler  ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.” dedi.


“Solucan gübresi, her türlü tarımsal üretimde kullanılabilir”


Çelik, açıklamasına şöyle devam etti: “Solucan gübresinin düzenli kullanılması durumunda toprakta organik madde miktarı artacağından çiftçilerimiz daha az kimyevi gübre kullanım ihtiyacı duyarlar. Solucan gübresi toprağın organik madde muhtevasını arttırdığından toprağın tekstrünü iyileştirir. Azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır. Solucan gübresi toprağın su tutma kapasitesini arttırır, toprakta uzun süre kalır ve beslemeye devam eder. Bu da çiftçimiz için daha az gübre kullanmaya ihtiyaç duyacaktır demektir. Özellikle günümüzde kimyasal gübreyle yorulan, canlılığını yitiren topraklarımızın ıslahını sağlar. Her geçen gün verimini kaybeden topraklar, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de organik gübre kullanma gereksinimini arttırıyor. Solucan gübresi, her türlü tarımsal üretimde, yeni dikimde, açık alan, örtü altı tarım, bahçe ve balkon sebzeciliğinde, meyvelerde, bahçe çiçeklerinizde ve çim alanlarında kullanılabilir.”


“Solucan gübresini, diğer gübrelerden ayıran özellikler…”


“Solucan gübresini diğer gübre türlerinden ayıran özellikler nelerdir?” şeklindeki soruya cevap veren Havva Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: “Humik maddelerin hayvansal gübrelerden 8 kata kadar fazla. Nemi uzun süre tutması ve gerektikçe yetiştirilen bitkiye aktarılması ve sulamayı %40 oranında azaltması, ticari anlamda kullanımında diğer gübrelere göre, bir kısıtlama bulunmaması, toprağa uygulanmasının ardından yararlı olan etkilerinin 5 seneye kadar devam etmesi, toprağın rengini koyulaştırıp ısısını arttırması, bitkinin hızlı gelişmesini sağlaması, olgunlaşma sürecini 2-3 haftaya kadar kısaltması olarak sıralayabiliriz. Tarım ve yetiştiricilikte bu maddelerinin öneminin yüksek olması solucan gübresinin kullanımını da arttırmaktadır.”


(Deniz ÇİL)

Kaynak : Link


Solucan Gübresi Satın Al

Tarım Arazilerinde Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan Gübresi Kullananlar

Sıvı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Hangi Solucan Gübresi

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı

Katı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Avantajları Ve Bilinmesi Gerekenler