Rivasol ® Doğal Solucan Gübresini İnceleyelim ; 

Solucanların oluşan dışkılarının özelliklerine bakalım. Burada sadece solucanlar değil de mikroplardan, mikrobiyal bakterilerden bahsetmek gerekir. Tüm bu yaşanılan işlem “esasen solucanlarla beraber temel olarak” mikroorganizmaların faaliyetidir.

Kompostlaşma işleminde olgun kompostun oluşması birkaç yılı bulabiliyor. Eğer bu bir vermikültürel kompostlaşma ise bu işlem 1 gündür, hatta 1 haftadır. Çünkü solucan ağzından giren gıda solucanın sindirim sisteminde o biyoteknolojik işleme tabi tutulup sindirimden geçtikten sonra, o enzimlerle karıştıktan sonra anüsten çıktığı andan sonra olgun haldedir.

Justen Forbis; “Alman kimyacı” diyor ki :

“Bir bitkinin büyümesi için tüm elementler tam olabilir, ancak bir element eksikse bitki bu noktaya kadar büyür, bundan sonra büyümez.”

 Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır ve Etkisi Nedir?

Bu eksik faktör ekolojik faktördür. Örneğin topraksız tarımda dışarıdan bitkinin ihtiyacı olan her türlü maddeyi hesaplayarak verirler, fakat mutlaka hesaplanamayan faktörler vardır. Bunlar esasen gediklerdir. Justen Forbis bu ekolojik gediklerden bahsetmektedir. Solucanları bu ekolojik gedikleri onarır. Yüzde yüz organiktir ve doğa dostudur.

Hidrofonik tarımda, topraksız tarımda, doku kültüründe kullanılabilir. Son derecede sağlıklı ve besleyicidir. Toprak solucanlarını gelişigüzel kimse size vermez. solucanlarını bulmanız ve çoğaltmanız gerekmektedir. Bir işletme kurmak için eğer siz ithal etmeyi düşünüyorsanız bunu yapamazsınız, çünkü milyonlarca dolara ihtiyacınız var.

Bitkilerin büyümelerini, ihtiyaç duyduğu besin elementlerinden toprakta en az bulunanı sınırlar. Doğal çevrede bitkiler için gerekli olan elementlerin bir bölümü (karbon, hidrojen, oksijen vb.) bol miktarda bulunduğu halde, topraktakilerin bazıları bitkilerin gereksinimlerini karşılayacak düzeyde bulunmayabilir.

Örneğin bor elementi bitki gelişimi için gerekli olmakla beraber, tükendiğinde diğer gerekli elementler bulunsa bile bitki gelişimi durur.

Yani bitkilerin gelişimi, topraktaki minimum besin elementiyle sınırlandırılır. İlk olarak sadece bitkiler için ortaya konan bu kural, daha sonra tüm canlılar ve tüm ekolojik faktörler için uygulanmıştır.

Buna göre herhangi bir canlının gelişimi için diğer faktörler uygun olsa bile, sınırlayıcı olan en olumsuz faktördür.


Solucan Gübresi Satın Al

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan Gübresi Kullananlar

Sıvı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Hangi Solucan Gübresi

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı

Katı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Avantajları