Menü
Menü
Sepetiniz

Solucan Gübresi Nedir

Solucan Gübresi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır?

√ Gübre, bitkilerin yetişebilmesi için gerekli olan besini sağlayan üründür.

√ Kimyasal ve organik türleri olan gübrenin en verimli ve sağlıklı türü organik olanıdır.

√ Tabii organik gübreler de kendi içinde farklı kategorilere ayrılır.

√ Organik gübrelerin en verimlisi olarak kabul edilen Solucan Gübresi zirai verimliliği maksimum seviyeye çıkarmak için geçmişten günümüze en faydalı ürün olarak kabul edilir.

√ Kırmızı Kaliforniya Solucanı kullanılarak üretilen Katı Solucan Gübresi, tercihe göre sıvılaştırılmış formu ile Sıvı Solucan Gübresi olarak da tüketiciye sunulabilir.

√ Her iki türün etkileri yaklaşık aynı olmakla birlikte sıvı form özel ihtiyaçlar için kullanılabilir.


Solucan Gübresi Nedir?

Solucan Gübresi Nedir?


√ Gübre hayvan dışkısından elde edilen organik bileşiktir. Ancak hayvanlardan elde edilen ham dışkının gübre olarak kullanılması için bazı süreçlerden geçmesi gerekir. Fermantasyon sürecinden sonra ayrışması gereken hayvansal dışkının, bu süreçten önce doğrudan bitkilere verilmesi, beklenen sonuçlara ulaşılması için yeterli olmayabilir.

√ Solucan Gübresi, hayvansal gübrenin bu ayrışma ihtiyacının karşılanmış halidir ve ciddi bir tarımsal fayda sağladığı bilinir. Solucanlar, hayvansal dışkı ile birlikte solucan maması olarak tanımlanan besinleri tüketir ve işlenmiş yüksek nitelikli gübre üretir.

√ Katı Solucan Gübresi olarak tanıdığımız bu ürün, solucanlar tarafından üretilen özel enzimlerle sindirilir ve faydalı bileşenler bakımından oldukça efektiftir. Bitkilerin beslenmesi ve gelişiminin yanı sıra bu işlemden geçmiş gübrenin bitki hastalıklarına karşı mukavemeti de yükselttiği bilimsel veriler içerisinde yer alır.

√ Nasıl ki, insan yaşamı için organik beslenme büyük bir anlam ifade ediyorsa, bitkilerin de organik besinlerle gelişmeleri oldukça önemlidir. Kimyasal tarımın uygulanmaya başladığı dönemlerden itibaren topraklarımızdaki canlı çeşitliliği ciddi şekilde azalmış olduğundan, kimyasal tarımı terk ettikten sonra da uzunca bir süre topraklarımızın gübreyi kendiliğinden işleyebilir hale gelmesi beklenmemektedir.

√ Kaldı ki, solucan gübresi üretiminde kullanıldığı kadar yoğun bir solucan yaşamı geniş arazilerde mümkün değildir. Bu nedenle, organik tarımda Katı Solucan Gübresi ve Sıvı Solucan Gübresi kullanımı devam etmek durumundadır.

√ Kırmızı Kaliforniya Solucanları, özel ortamlarda üretilen Organik Solucan Gübresi; çok geniş alanlarda gerçekleştirilen tarımsal faaliyetler de kullanılabilir ve kimyasal gübrenin sağladığı faydanın çok daha üzerinde bir faydası sağlamakla birlikte tamamen organik ürün elde edilmesinin anahtarıdır.


Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?


√ Esasında Solucan Gübresi insan eliyle üretilen bir ürün değildir. Solucanların yaşayabilmeleri için uygun ortam oluşturduktan Sonra onlara beslenebilecekleri unsurları sunmak solucan gübresi üretmek için yeterlidir.

√ Kırmızı Kaliforniya Solucanı 18–25 derece sıcaklıktaki topraklarda sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilir. Elbette yaşamını sürdürürken doğadaki görevi olan organik besinleri ayrıştırma işlemine devam eder.

√ Solucanlar toprakta bulunan hemen hemen her organik bileşiği solucan gübresine dönüştür. Öncelikle solucanların yaşayacakları alanda yeterli miktarda hayvan dışkısı yani hayvansal gübre bulunmalıdır. Uygun miktarda solucan Bu gübrenin içerisinde yaşamak üzere ortalama bırakılır.

√ Solucanlar sadece hayvansal dışkı ile de solucan gübresi üretebildiği gibi, bitki kalıntıları çürümüş meyve ve sebzeler gibi organik atıklar da solucanlara besin olarak verilebilir.

√ Burada mı sıcaklığı ve toprağın nemli kalması sağlandığı sürece sağlıklı solucan gübresi üretmek mümkün olacaktır. İlk etapta elde edilen ürün Katı Solucan Gübresi olacak tercihe göre bu gübre Sıvı Solucan Gübresi haline dönüştürülebilecektir.


Solucan Gübresi Satın Al

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan Gübresi Kullananlar

Sıvı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Katı Solucan Gübresi Kullanım Şekli

Hangi Solucan Gübresi

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Solucan Gübresinin Kimyasal Gübreden Farkı

Katı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Faydaları

Sıvı Solucan Gübresinin Avantajları