Menü
Menü
Sepetiniz

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir Ve Nasıl Üretilir ?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Üretilir?

Solucanlar, doğadaki en önemli ayrıştırıcı canlılardandır. Toprağın havalanması ve topraktaki besinlerin nitelikli hale gelmesini sağlayan bu canlıların gördüğü işleve; bir nevi topraktaki besini pişirmek demek doğru olacaktır. Kırmızı Kaliforniya Solucanı; toprak solucanları içerisinde en verimli türlerin başında gelir. Topraktaki besinleri çok hızlı bir şekilde sindirip daha faydalı hale getiren bu canlılar, diğer Toprak solucanlarına göre çok daha hızlı ürer ve bulunduğu mekanı şartlar uygun kaldığı sürece terk etmez. Toprak solucanları topraktaki organik maddelerin sindirirken bitkiler için faydalı bileşenleri azaltmaz, bilakis niteliklerini yükseltir.

Zaten Solucan Gübresinin bu denli faydalı kabul edilmesinin başlıca nedeni de budur. Normalde, sağlıklı tarım arazilerinde yeterli miktarda solucan bulunması gerekir. Ancak mevcut şartlarda topraklardaki solucan ve diğer faydalı canlıların nüfusu ciddi şekilde azalmış olduğundan toprağa organik hayvansal gübre verilse dahi toprağın içerisinde yeterince ayrıştırıcı bulunmadığından beklenen verim elde edilmeyebilir.

Bu olumsuzluğun ortadan kaldırılabilmesi için günümüzde Solucan Gübresi özel olarak üretilip, Katı Solucan Gübresi ve Sıvı Solucan Gübresi olarak tüketiciye sunulur.

Solucanların sindirim sisteminde çok sayıdaki azot fikse eden bakteriler antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur.  Kırmızı Kaliforniya solucanlarının hareket kabiliyetleri fazladır. Bu yüzden bakım yapılan kapta solucan sayısı devamlı kontrol edilmedir. Kırmızı solucanlar yanı kırmızı Kaliforniya solucanları fermente edilmiş hayvan gübresi tüketirler. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının vücut sıvıları sölom sıvısı olarak adlandırılır. Solucanları koruyan vücut sıvıları sölom sıvısıdır.


Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nedir?

Bahsettiğimiz gibi solucanlar topraktaki verimliliğin artırılması için çok önemli canlılardır. Sindirimleri sırasında organik bileşenlere özel enzimler salgılayarak, bu prosesten sonra, ilk ürünün çok daha faydalı hale gelmelerini sağlar. Kırmızı Kaliforniya Solucanı, Solucan Gübresi üretiminde en çok tercih edilen solucan türüdür. Diğer pek çok türe göre daha dayanıklı olan bu solucan türü; çok hızlı çoğalır ve normalden fazla gübre üretebilir. Kimi kaynaklara göre Kırmızı Kaliforniya Solucanı; diğer türlerden daha faydalı bir gübre elde edilmesini de sağlar.

Eğer Solucan Gübresi üretmek istiyor iseniz tercih edeceğiniz başlıca tür Kırmızı Kaliforniya Solucanı olmalıdır.

Solucanlar uygun ortamlar sağlanması halinde, sadece organik gübre ile beslenebilir. Tercihe göre gübre dışında özel mamalarda hazırlanarak solucana verilebilir. Bu noktada Solucan Gübresi üretirken en büyük avantaj, neredeyse tüm evsel gıda atıklarının solucan maması olarak kullanılabiliyor olmasıdır. Yemek yaparken artan sebze kabuklarından, çürümüş meyvelere kadar birçok organik atık solucan maması olarak kullanılabilir. Tabii, solucanların beslenme sürecinde belli bir miktarda hayvansal gübre de kullanılmak durumundadır.

Bu iki bileşen ile solucanlardan ciddi miktarlarda Solucan Gübresi elde edilebilir ve %100 organik sağlıklı bir ürün tüketicilere sunulabilir.


Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?


Solucan Gübresi üretimi yapabilmek için öncelikle solucanların sağlıklı biçimde yaşayabilecekleri bir ortamın tesis edilmesi gerekir. 18–25 derece aralığında ısıya sahip, nemli ve mümkün olduğunca az ışık alan bir alanın tahsis edilmesi ilk işlemdir. Bu alanda, yukarıda bahsettiğimiz hayvansal gübrelerden faydalanılarak Üretim Kasaları veya Hasat sistemlerine Solucan Maması 20 cm yüksekliğinde doldurulur ve solucanlar bu öbeğe dahil edilir. Uygun şartların sürekli sağlanıyor olması halinde, solucanlar günbegün artacak ve ortaya çıkan Solucan Gübresi miktarı da buna bağlı olarak çoğalacaktır. Bu süreçte şartların stabil tutulması ve solucanların düzenli olarak beslenmesi yeterlidir. Verilen mama miktarına bağlı olarak belli bir periyot neticesinde Solucan Gübresi Katı Solucan Gübresi olarak kendiliğinden hazır hale gelecektir.

Bu süreçte hiçbir kimyasal madde ve ilaç kullanılmaması gerektiği gibi, ürün elde edildikten sonra da herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Sadece Sıvı Solucan Gübresi üretmek için Kırmızı Kaliforniya Solucanı tarafından üretilen Katı Solucan Gübresi sıvı forma dönüştürülebilir. Bu süreçte de herhangi bir kimyasal işlem söz konusu olmayacaktır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı üretimi ile Solucan Gübresi üretimi süreci aynı koşullara tabidir. Eğer solucan gübresi üretiminde doğru şartları sağlıyor iseniz solucanın üretimini de otomatik olarak sağlamış olursunuz. Solucanlar, çift cinsiyetli canlılardır ve cinsiyetine bakılmaksızın 2 solucanın aynı ortamda bulunması çoğalmaları için yeterlidir. Dolayısıyla binlerce solucanı bir arada yaşadığı bir Solucan Gübresi üretim tesisinde solucanların geometrik olarak çoğalması beklenen bir durumdur.


Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satın Al

Hangi Solucan Gübresi

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Biyolojisi ve Karakteristiği

Ticari Solucan Gübresi Üretiminin Püf Noktaları

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarını Tanıma Rehberi ( Eisenia foetida )

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Beslenir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Nasıl ve Ne İle Beslenir?