Solucan Gübresinin Bitki Bakımındaki Yeri ve Önemi

İşte muhteşem bahçe bakımın sırrı; solucan gübresi

Solucanlar doğal ortamlar için toprak yapıcı ve düzenleyicilerdir. 
Bu canlılar toprakta açtıkları tüneller ile toprağo sürekli havalandırarak bitkilerin besin düzeyini yükseltirler ayrıca bitkilerin beslenmesi için gerekli bütün bakterileri içerirler.

Toprak yüzeyinde biriken atıklar solucanlar tarafından sürekli olarak sindirilir.

Yüksek miktarda su ve gübre tutucu olarak toprağa geri gömerler. Böylece daha zengin bir toprak elde etmiş olursunuz.

Solucan gübresi ülkemizde yeni olmasına rağmen sıkça kullanılan bir bahçe bakımı yöntemidir. İçerisinde ki besleyici maddeler sayesinde bitkiler tarafından kolayca emilir. bulundurduğu solucan mukusundan dolayı toprağa daha sağlam tutunan bu gübre türü bitki köklerini çok sağlamlaştırır.
 
Bitkilerinizin köklerine faydalı olan bu gübre kuraklık yaşanan birçok bölgede kullanılır. solucanların sürekli hareketleri sayesinde su tutma kapasitesi artar ve bitkilerin daha fazla nemli kalmaları sağlanır.

Bitki büyümesini hızlandırarak tohumların daha fazla çimlenmesini sağlar ve bitkilerinizin sağlam çıkmasına yardımcı olur.

Elde edeceğiniz mahsullere de fazlasıyla katkısı olduğu bilinen bu gübrenin sentetik gübrelerden daha etkili olduğu biliniyor.

Bitki büyümesine yardımcı olan solucan gübresi sayesinde sağlıklı bitki oluşumu da artarak saksı ve bahçe ürünlerinizin verimini hızlanır.

Alıntı : Milliyet / PembeNar Özel