Solucan Gübresi Üretiminde Devlet Hibe ve Teşvikleri Nasıl ve Nezaman Alınır? 


Ziraat dünyası, geçtiğimiz 50 yıl boyunca kimyasal ürünlerden fayda umdu ve bir süre zirai kimyasallardan ciddi fayda elde edildiği düşünüldü. Oysa kimyasallar, fayda sağlıyor gibi görünürken aslında doğal olmayan bir üretim süreci ortaya çıktı. Bunun sonucunda ise üretimin çıktısı olan ürünlerin, miktarları artsa da, nitelikleri ciddi şekilde düştü ve hatta bazı kimyasal uygulamalar neticesinde üretilen ürünün insan sağlığına zararlı hale gelmesi söz konusu oldu.

Hormon ve kimyasal gübreler ile beslenen bitkilerin, genetik özelliklerinde değişiklikler meydana gelirken, tohumdan genetiği ile oynanmış bitkilerin bu süreçlerle birleşmesi neticesinde ciddi anlamda sorunlu bir zirai ortam oluştu. Dünya sağlık örgütü yayımladığı tüm bildirilerde, kimyasal üretim tekniklerinin ivediyetle terk edilmesi ve organik tarıma geri dönülmesi gerektiği uyarısını yapmakta ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, tüm dünya bu uyarıya kulak vermektedir.

İnsan sağlığı her şeyin önünde yer alıyor olduğundan, tüm dünya hükümetlerinde olduğu gibi bizim devletimizin de organik tarım ve tarımsal ürünler alanında destekleri bu nedenle söz konusudur. 

Solucan gübresi KOSGEB desteği nasıl alınır

Solucan Gübresi Üretiminde Devlet Hibe ve Teşvikleri; organik tarımın özendirilmesi için alınan bir kamusal tedbirdir.

Üretim yapmak isteyenler için ciddi miktarlarda tarımsal destek sunulmakta ve üreticiye daha fazla organik solucan gübresi sunulması amaçlanmaktadır. Rivasol Danışmanlık hizmetleri; müşterilerine devlet teşvikleri noktasında da destek vermekte, üreticinin hibe ve teşvik alabilmesi için gerekli yönlendirmeyi yapmaktadır. 


Solucan Gübresine Devlet Teşviki;


Türkiye Cumhuriyeti Devleti, özel kurum ve kuruluşlar ile Avrupa Birliği fonları kullanılarak, solucan gübresi üretimi faaliyetlerine hemen başlayabilmek mümkündür. Rivasol Danışmanlık Hizmetleri olarak biz, size bu noktada destek veriyor ve desteklere nasıl ulaşabileceğiniz konusunda sizi bilgilendiriyoruz. Hali hazırda; 


*  Kosgeb 

*  Tarım Kredi Kooperatifleri 

*  Kalkınma Ajansı 

*  Avrupa Birliği Programlar


Gibi mecralardan teşvik ve hibe alabilmeniz mümkündür. Ancak Solucan Gübresi Üretiminde Devlet Hibe ve Teşvikleri koşulsuz değildir.

Örneğin; KOSGEB geliştirme hibe ve kredilerinden faydalanabilmek için projelendirme gereklidir ki, bunun yanında firmanın kurulu ve faaliyetine devam eden yasaklı olmayan bir firma olması zorunludur. 

Uygun projeleri oluşturan girişimciler, KOSGEB ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılı ile sıfır faizli kredi alabilir, belirli periyotlarda yine proje bazlı verilen Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı hibelerinden faydalanabilir. Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile solucan gübresi üretmek üzere kurulan veya kurulmak üzere projelendirilen tesislerin, şartları sağlamaları halinde kredi alabilmeleri mümkündür.

Kredi faiz desteği, hibe ve teşvik gibi devlet destekleri, organik tarımın geliştirilmesi için sürekli verilen desteklerdir.

Tarımsal ihtiyacının bir kısmını Türkiye’den karşılayan Avrupa Birliği için de organik tarım ve dolayısıyla solucan gübresi önem arz ettiğinden Birliğin teşvikleri de oldukça tatmin edici boyutlardadır. Siz de sıfır faizli, uzun vadeli kredi imkanları ve hibelerden faydalanmak istiyorsanız, Rivasol Danışmanlık Hizmetlerine hemen ulaşın. Sektördeki yerinizi edinmenizde size destek vermekten memnuniyet duyacağız.