KIRSALDA ÜRETİM YAPACAK ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA DEVLETTEN 100.000 LİRA DESTEK!


Tarım ve Orman Bakanlığı, başta ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler olmak üzere; tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul veya üniversite mezununun dikkatini çekecek yeni bir destek projesi başlatıyor.

  • Amasya,
  • Düzce,
  • İzmir
  • Mardin

de kırsal alanda yetiştiricilik yapmak isteyen, kırsalda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, ilgili konulardaki yüksekokul veya üniversite mezunlarına 100.000 liraya kadar hibe verilecek.


Kırsal alanda genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak, tarımsal üretimin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesi projesini hayata geçiriyor. Proje, 2019-2021 yıllarında pilot olarak Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin illerinde uygulanacak. Bu illerde yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, tarım uzmanlarına hayvansal ve bitkisel üretim, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapmak istemeleri durumunda 100.000 liraya kadar destek verilecek. 


Projeye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı bugün yayımlandı.

Başvuru için yaş, üretim alanı, hayvan sayısı gibi sınırlamalar olacak mı? gibi birçok sorunun cevabını içeren uygulama rehberi ise henüz yayımlanmadı. Başta ziraat mühendisleri olmak üzere birçok yüksekokul ve üniversite mezununu ilgilendiren hibeye ilişkin gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.