• Tarım açısından son günlerin en sıcak, tartışmalı konusu gübre sektörünün geleceğine yönelik… 
  Önce kısa bir özet geçelim… 
  Bombalı terör saldırılarında ve yüksek tesirli patlayıcı yapımında etken madde olarak kullanılan amonyum nitratlı gübrelerin satışı yurt genelinde 8 Haziran itibariyle durduruldu

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, güncel haberler
 • Bitkisel üretimin vazgeçilmez girdisi; gübre 

  Tarımsal üretimin temel girdilerinden birisi gübredir. Uzmanlar, bitkisel üretimde gübre maliyetinin ortalama yüzde 20 olduğunu belirterek, bilinçli kullanım ile, üretimi yüzde 50 artırabileceğine dikkat çekiyor. Dünyada hektar başına ortalama 116 kilo gübre kullanılırken bu oran Türkiye’de 90-95 kilo seviyelerinde. Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerde ise bu oran 200 kilogramın üzerinde.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir
 • Tarım ve Köyişleri Bakanlığından: 
  Tarımda kullanılan organik, organomineral gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal, enzim içerikli ve diğer ürünlerin üretimi, ithalatı ve piyasa arzına dair yönetmelik

  tarım bakanlığı, solucan gübresi, yönetmelikler, organik gübre yönetmeliği
 • Domates Yetiştiriciliğinde Solucan Gübresi Kullanımının Verim Ve Kalite Üzerine 
  Etkileri 
  Son yıllarda tarımsal alanda organik üretim üzerine olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. 
  Organik üretim yapılabilmesi organik maddenin toprakta artırılması ile ilgili olduğundan 
  toprakların organik madde içeriğinin artırılmasına yönelik çalışmalar giderek yaygınlaşmakta 
  ve değişik kaynaklar önerilmektedir.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, domateste gübre nasıl uygulanır,
 • Tarımda verimi arttırmak ve hastalıkları engellemek için kullanılan kimyasal ürünlerin toprağın dengesini bozmakla kalmayıp insan sağlığını tehdit ettiğini hepimiz biliyoruz. 

  Tamamen organik bir yapıya sahip olan solucan gübresi, toprağın doğal dengesi korumakla kalmaz aynı zamanda bitkilerin daha sağlıklı ve verimli olması için gereken tüm şartları sağlar.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir
 • Solucan gübresi yaklaşık Elli yıldır başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde özellikle Hollanda’daki tarımsal işletmeler tarafından kullanılmaktadır. En muteber Solucan gübresi; Kırmızı Kaliforniya Solucanı adıyla bilinen Lumbricus rubellis ve Eisenia foetida toprak solucanıdır. Büyükbaş hayvanların dışkıları ve organik bitkisel atıkların fiziksel ve kimyasal yapılarını değiştirmeleri temeline dayanarak ürettikleri bir toprak düzenleyici ve bitki besleme ürünüdür. Solucan gübresi içerdiği yüksek düzeyde toprak ve bitki için yararlı bakteriler ile toprağın mikroflora ve mikrofaunasmasında canlılık kazandırarak bereketli hale gelmesini sağlar. Solucanlar sindirim sistemleri içinde sentezledikleri antibiyotik nitelikli yapılar, aminoasit ve vitaminleri dışkılarına karıştırarak ortaya çıkan gübrenin biyolojik aktivitesini arttırırlar. Böylece bu solucan gübresiyle beslenen bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişmelerini sağlarlar.

  solucan gübresi, solucan, kırmızı kaliforniya solucanı, solucan gübresi nasil yapilir, solucan maması, solucan fiyatları, kaliforniya solucanı, solucan gübresi üretimi tesisi maliyeti,nasıl satılır
 • Solucan Gübresi üreticileri sıklıkla mail atarak Gübre Analiz Laboratuvarları ve Analiz Ücretleri nedir diye sormaktadır. Bugünkü yazımızda buna cevap vermeye çalışacağım.

  tarım bakanlığı, solucan gübresi, yönetmelikler, organik gübre yönetmeliği, gübre analiz, analiz nasıl yapılır, analiz nerde yaptırılır.
 • Mayıs 14, 2017 Basında Biz | Rivasol ®

  Edirne Keşan’da bir tesis, ‘Kırmızı Kaliforniya’ adıyla bilinen solucanları organik atıklarla besleyerek, organik gübre elde ediyor. 
  Keşan’da faaliyet gösteren organik gübre üretim tesisi yetkilisi Havva Çelik, yaptığı açıklamada, yaklaşık 2.5 yıl önce ”Kırmızı Kaliforniya” adıyla bilinen solucanları getirdiklerini ve organik gübre üretimine başladıklarını anlattı.

  solucan gübresi, solucan, kırmızı kaliforniya solucanı, solucan gübresi nasil yapilir, solucan maması, solucan fiyatları, kaliforniya solucanı, solucan gübresi üretimi tesisi maliyeti,nasıl satılır
 • Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Karacabey’e bağlı Kedikaya Köyü’nde, 2,5 milyon lira yatırımla kuracağı solucan çiftliğinde, solucan dışkısından organik gübre üretecek.

  tarım bakanlığı, solucan gübresi, yönetmelikler, organik gübre yönetmeliği, güncel haberler, solucan gübresi haberler