• Bir çoğumuz solucanları iğrenç varlıklar olarak görürüz. Çoğu zaman onları ezdiğimizin farkına bile varmayız. 
  Önemsiz gördüğümüz bu canlıların doğa için ne kadar önemli olduğu biliyor muydunuz? 
  Özellikle solucan dışkısı toprak için çok değerli bir madde! Yediğimiz sebzenin meyvenin oluşumuna çok büyük bir katkısı var. Peki solucan dışkısı, teknik adıyla solucan gübresi hakkında siz ne kadar bilgi sahibisiniz? 
  Eğer çok şey bilmiyorsanız yalnız değilsiniz. Son dönemlerde adını sıkça duymaya başladığımız solucan gübresi hem ülkemizde, hem de dünyada hızla yükselişe geçti. Balkondaki saksınızdan tutun da dev buğday tarlalarına kadar kullanım alanı olan solucan gübresi nedir ne değildir gelin hep birlikte anlayalım. Hatta bu solucanlar sayesinde oldukça zengin olan insanların hikayelerine de göz atalım. 
  Bir bakmışsınız işi gücü bırakıp solucan gübresi üretiyorsunuz! Neden olmasın?

  solucan gübresi, solucan gübresi hakkında, solucan gübresi hakkında herşey, solucan gübresi hakkında akademik çalışmalar, solucan gübresi üretimi hakkında bilgi, solucan gübresi içeriği
 • Çevreci Etkinliklerde Bugün: Kompost Yapıyoruz! 
  Doğada oluşan bir çok atık, aslında başka bir işlemin ham maddesi rolündedir. Yani işlevsiz olarak nitelendirilip çöpe atılan bir sürü madde, uygun olarak kullanıldığında doğada yepyeni bir şeye dönüşebilir. Kulağa mucize gibi gelen bu fikri evlerimizde de kolayca uygulayabiliriz. Her gün çöplerimizi dolduran evsel atıklarımızı, toprağa faydalı bir şekilde geri iade edebiliriz mesela. Nasıl mı? Kompost yaparak. Bir çoğunuz belki de ilk kez duyuyorsunuz bu kelimeyi. Herkesin kafasında gübre dendiğinde aşağı yukarı aynı şey canlanıyor olsa da kompost fikri daha yeni yeni bilinmeye başladı. Gübreye nazaran daha çevreci ve üretimi daha kolay olan kompost da bir kaç yıl içerisinde hak ettiği üne kavuşacak gibi duruyor.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir
 • TOPRAK VERİMLİLİĞİNDE ORGANİK MADDENİN ÖNEMİ 
  Prof. Dr. Kadir SALTALI 
  K.Maraş Sütçü İmam Üni. Ziraat Fak. 
  Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Böl. K.Maraş 

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, makaleler
 • Geleneksel olarak solucanlar, balık yemi yanı sıra hayvansal gıda ve biyolojik temizlik dahil olmak üzere çeşitli ürünler için protein ve enzim kaynağı olarak gündeme getirilmiştir.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir
 • Tarım Topraklarının Kullanımında Ve Gübrelenmesinde 
  Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler Üzerine Bir Değerlendirme 
  Yrd. Doç. Dr. Korkmaz BELLİTÜRK 
  (Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü)

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, makaleler
 • Temmuz 02, 2018

  Rivasol ® Doğal Solucan Gübresi Tohum Çimlendirme Sıralarında Solucan Gübresi Kullanımı:
  Tohumlar çimlenen bir bitkinin hayatının ilk birkaç gününde ihtiyaç duyabileceği tüm gerekli besinleri içermektedir ama bu sürenin sonunda bitki, hayatını devam ettirmek için ortamdaki besinlere bağımlı hale gelir. Açtığınız tohum sırasına biraz solucan gübresi serpin, ardından tohumlarını bırakın, her zamanki gibi tohumları örtün. Yaklaşık ayda bir kez toprağa üstten solucan gübresi ekleyin.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir
 • Rivasol ® Sıvı Solucan Gübresi titiz bir biçimde demlendirilmiş solucan gübresi karışımı olup sağlıklı bir bitki gelişimi için gerekli faydalı toprak mikroplarını, besin maddelerini, mineralleri ve eser elementleri stabilize bir formda sunar. 
  Modern tarım uygulamaları ve kimyasallar toprak yapısı verimliliği

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, sıvı solucan gübresi, sıvı gübre, organik sıvı gübre
 • Rivasol ® Organik Sıvı Solucan gübresi faydalı mikroplar ve bitki besinleri açısından zengin bir gübredir. Granül formdaki solucan gübresiyle aynı faydaları sunan sıvı bir ürün olup organik ve doğaldır. İstediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz, bitkileri kesinlikle yakmaz. Çevre dostudur.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, sıvı solucan gübresi, sıvı gübre, organik sıvı gübre
 • Temmuz 02, 2018

  Dr. Sami SÜZER 
  Ziraat Yüksek Mühendisi 
  Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü 
  samisuzer@ttae.gov.tr www.ttae.gov.tr 
  Buğdayın Önemi: 
  Hızla artan ülke nüfusumuzun beslenme sorunlarının çözümünde, sınırlı olan tarım alanlarımızdaki bitkisel üretimin verimliliğini artırmak büyük önem taşımaktadır. İnsan beslenmesinde en ön sırada gelen tarla bitkilerinden birisi buğdaydır(Triticum aestivum L.). Buğday ürününden elde edilen un, bulgur, makarna, nişasta insan

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, buğday, gübreleme, buğday nasıl gübrelenir