• Evde kırmızı kaliforniya solucanı besleyerek israf olacak bitkisel atıkları değerlendirip, evinizdeki süs bitkileri yada bahçenizde yetiştireceğiniz organik sebzeler için solucan gübresi üretebilirsiniz.

  Evde bu muhteşem canlılar yardımı ile organik gübre üretmek için bize lazım olanlar; solucan besleme kabı ve kırmızı kaliforniya solucanları dır. Solucan besleme kabınız tahta yada plastik olmalıdır.

  kırmızı kaliforniya solucanı besleme, kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir, kırmızı kaliforniya solucanı yumurtası, kırmızı kaliforniya solucanı yetiştiriciliği, kırmızı kaliforniya solucanı üreme, kırmızı kaliforniya solucanı nasıl çoğalır
 • Vermikompost, yiyecek artıklarını azaltarak bahçeniz için besin değeri yüksek ve zengin bir gübre meydana getirmenin çevre dostu bir yöntemidir. Ortalama 1000 adet kırmızı kaliforniya solucanı, günde 500–1000 gr yiyecek artığı tüketirler. Solucanları neyle beslediğiniz ve solucan gübresi üretim çalışmalarında yapılacak ve yapılmayacak şeylere dikkat etmek önemlidir.

  kırmızı kaliforniya solucanı nasıl yetiştirilir, kırmızı kaliforniya solucanı nasıl temin edilir, kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir, kırmızı kaliforniya solucanı nasıl üretilir, kırmızı kaliforniya solucanı nasıl temin edilir
 • Solucan Gübresi Üretimi Karlı Bir İş midir? 

  Bu sorunun cevabını aşağıda başlıklar halinde belirttiğimiz faktörler çerçevesinde inceleyelim. Yatırıma göre geri dönüş hesabı yapabilmek için en temel parametremiz solucan sayısıdır. Solucanlar uygun koşullarda sayı olarak 3 ayda iki katına çıkabildiklerinden başlangıç sayısı yatırımın geri dönüşünü etkileyecektir. Örneğin 100.000 solucanla başlayan bir üretici bir sene sonunda 1.6 milyon solucan sayısına ulaşabilecekken 200.000 adet solucanla başlayan üretici aynı sürede 3.2 milyon solucan sayısına ulaşabilecektir. Ticari anlamda kayda değer miktarda solucan gübresi üretebilmek için bir kaç milyon adete ulaşmak gerekir.

  solucan gübresi, solucan gübresi üretimi karlı mı, solucan gübresi üretimi maliyeti, solucan gübresi üretimi ne kadar kazandırır, solucan gübresi üretimi tesisi, solucan gübresi üretimi yapanlar, solucan gübresi üretimi nasıl yapılır, solucan gübresi üretimi eğitimi
 • Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsa Karaman, patlamayan gübre ürettiklerini belirtti. 

  Karaman, yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yıldır çalıştığı solucan gübresi ile amonyum nitrat içerikli gübreden patlamayan gübre ürettiklerini aktardı.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, güncel haberler
 • Solucan Gübresi Tesisi Kurmak 
  Solucan Dünyanın Bir Çok Yerinde 100 Yıldır Üretimi Yapılan, Balıkçılıkta Yem Maksatlı Veya Organik Gübre Üretimine Yönelik Çiftlikleri Kurulan Bir Tarım Alanı Olarak Hizmet Vermektedir. Türkiye’de Yeni Yeni Gelişen Organik Kültür Ve Solucan Gübresi Kullanımı da Hızla Artmaktadır.

  solucan gübresi tesisi kurulumu, solucan gübresi tesisi için gerekli malzemeler, solucan gübresi tesisi maliyeti, solucan gübresi tesisi kuran firmalar, solucan gübresi tesisi teşvik, solucan gübresi tesisi nasıl olmalı, solucan gübresi
 • CKD Solucan Gübresi Projesi Başlatıyor 

  Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye şubesi Yerli Tohum projesinden sonra bu kez de solucan gübresi üretimi için ön ayak olacak. 

  Muğla’da yaşayan kalp damar cerrahı Opr. Dr. Nurşin Kaynarca Külcü’nün eşi Muğla Menteşe Cumhuriyet Kadınları Derneği yönetim kurulu üyesi Opr.Dr. Erden Külcü’nün Muğla da başlattığı proje sayesinde elde edilen sonuç mutluluk yarattı.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, güncel haberler
 • Asıl mesleği olan çocuk cerrahisi uzmanlığından sonra tarım, gübre ve solucan işine giren Dr. Cezmi Saday, üniversitelerle bilgi alışverişinde bulunurken, kendi arazilerinde de üretimi sürdürüyor. Aydın’ın Efeler İlçesi’ne bağlı Kardeşköy Mahallesi’nde 15 yıldır solucan ve solucan gübresi üreten Dr. Cezmi Saday, solucan üretimi ve solucan gübresinin organik tarım için çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği’nin (TOSGEB) Bilim Kurulu Başkanı da olan Saday, doğru uygulamayla Türkiye’nin solucan gübresi üretiminde dünyada lider olabileceğini söyledi. Op. Dr. Saday, “Tarımsal ve hayvansal atık bolluğu açısından çok zengin bir ülkeyiz. Heba olan bu devasa atık, altın bir fırsat.

  solucan gübresi, solucan, kırmızı kaliforniya solucanı, solucan gübresi nasil yapilir, solucan maması, solucan fiyatları, kaliforniya solucanı, solucan gübresi üretimi tesisi maliyeti,nasıl satılır
 • Ek gelir elde etmek, bir şeyler yapmak isteyen girişimci ruha sahip arkadaşlardan bazılarının solucan gübresi ve solucan üretimi işi kafalarına yatmış. Tamam, bu işi yapalım da; acaba Pazar sorunu yaşar mıyız? Diye de sordukları için konuyu bir kez daha ele alarak üretilecek gübrenin pazarlanmasından ziyade deforme olan tarım arazilerinin iyileştirilmesi, verimin artırılmasına yönelik kullanılması üzerinde duracağım.

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir
 • Makedonya solucan gübresinin üretildiği ve çokça kullanıldığı bir ülke. Makedonya’da solucan gübresi kullanılan findikta 1 donumden 450-500 kg arası fındık hasat ediliyor. Peki Türkiye’de, Karadeniz’de bu oran kaç ? Dönümden 150-200 kg arası fındık

  solucan gübresi kullanımı, solucan gübresi yararı, solucan gübresi nedir, fındık, fındık üretimi, fındık üretiminde solucan gübresi